Ród Ayodelle


 
IndeksCalendarFAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Prawo i stosunek do niewolnictwa

Go down 
AutorWiadomość
Adonel
Admin
avatar

Liczba postów : 38
Join date : 19/07/2014

PisanieTemat: Prawo i stosunek do niewolnictwa   Pią Lip 25, 2014 3:07 pm


Prawo
Prawo ayodellskie dzieli się na pięć ksiąg. Każda z nich traktuje o innych zagadnieniach prawnych. Zostały spisane na początku istnienia państwa, z czasem zaś uzupełniano je o kolejne ustawy, w zależności od potrzeb. Ustawy są akceptowane przez Radę i podpisywane przez Przewodniczącego, ale zazwyczaj tworzone są przez wybitnych znawców prawa i sędziów.
Księga pierwsza nazywana jest Księgą Rady. Opisuje procedury wybierania Przewodniczącego i pozostałych członków, czas trwania sprawujących władzę, sprawy zarządzania skarbcem państwowym i kary należne Radzie za łamanie ustalonych praw. Reguluje też sposób prowadzenia posiedzeń, zatwierdzania ustaw i wydawania najwyższych wyroków sądowych, które musi zatwierdzić Przewodniczący.
Druga to Księga Cywilna. Zawarte są w niej wszystkie prawa i obowiązki obywateli Ayodelle, również wytyczne, jakie należy spełniać, aby takim obywatelem zostać. Unormowane są w niej tytuły szlacheckie i przywileje, do jakich uprawniają, a także prawo dziedziczenia.
Trzecia jest Księga Prawa. To w niej opisane są dokładnie wszystkie zbrodnie i kary, jakie się za nie należą. Opisuje kradzieże, oszustwa, rozboje, gwałty, zabójstwa i zamachy. Prawo to jest surowe, ale nie bezlitosne. W przypadkach niewielkich zbrodni częstym wyrokiem skazującym jest odpracowanie krzywd lub pobyt w lochu. W innych przypadkach są to tylko lochy, zaś te najstraszniejsze czyny karane są śmiercią. W przypadku kary śmierci to zbrodnia decyduje o tym, w jaki sposób zostanie ona wykonana.
Księga czwarta to Księga Kupiecka. Jest jedną z ważniejszych ksiąg w Ayodelle z racji profilu państwa. Reguluje umowy kupna, najmu i sprzedaży. Zawiera w sobie również dział opisujący produkty i usługi, które są zakazane. Wyznacza kary za handel ludźmi, ustala postępowanie sądowe w przypadku niedopełnienia niektórych formalności. Jest to bardzo ważna księga, jej podstawy wprowadzane są na wielu kierunkach studiów w szkołach republiki.
Ostatnia jest Księga Wartości. Są w niej zapisane podziały ziem republiki, najważniejsze zasługi obywateli kraju, wszelkie wyższe tytuły szlacheckie. Została ona zapisana najpóźniej, nie reguluje praw jako takich, jest raczej skróconym i wspólnym zbiorem wszelkich ważnych dokumentów. Z punktu widzenia prawników nie jest zbyt istotna, choć zdarzają się sprawy sądowe, w których może ona przyczynić się do skazania lub uniewinnienia.


Stosunek do niewolnictwa
W Ayodelle obowiązuje całkowity zakaz niewolnictwa. Został ustanowiony już na samym początku istnienia republiki i do tej pory, pomimo starań i nacisków ze stron niektórych osób, nie został on zmieniony. Raz tylko zastanawiano się nad projektem, który dość mocno ograniczał traktowanie niewolników oraz wysokie podatki nałożone na osoby tak parające się sprzedażą, jak i ewentualnych właścicieli, jednak ostatecznie zrezygnowano. Uznano bowiem, że korzystniejsze dla państwa jest wypromowanie korzyści płynących z najęcia służby niż pilnowanie, czy wszyscy zgodnie przestrzegają praw związanych z niewolnictwem. Dodatkowo fala taniej siły roboczej mogłaby zaburzyć unormowane i wyrobione statuty społeczne klas niższych. Łatwiej jest też pilnować, aby nikt nie łamał prawa mówiącego o zakazie. Choć i tak w półświatku zdarzają się transakcje, w których sprzedaje się niewolników jako na ludzi służbę. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. Handel ludźmi jest bardzo surowo karany.

Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ayodelle.forumpl.net
Adonel
Admin
avatar

Liczba postów : 38
Join date : 19/07/2014

PisanieTemat: Re: Prawo i stosunek do niewolnictwa   Pią Lip 25, 2014 3:50 pm


Opis stworzony specjalnie dla Messir.pl.
Zakaz kopiowania bez zgody Administratorów.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ayodelle.forumpl.net
 
Prawo i stosunek do niewolnictwa
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Ród Ayodelle :: Informacje-
Skocz do: