Ród Ayodelle


 
IndeksCalendarFAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Podstawowe informacje

Go down 
AutorWiadomość
Adonel
Admin
avatar

Liczba postów : 38
Join date : 19/07/2014

PisanieTemat: Podstawowe informacje   Pią Lip 25, 2014 1:26 pm


Stolica: Alya
Pozostałe większe miasta: Ruinnen, Sihill
Dominująca wiara: Wanar, Ird
Barwy reprezentacyjne: błękit i biel
Godło: złoty pierścień połączony z trzema mniejszymi na biało-błękitnej tarczy
Język urzędowy: język ayodellski


Informacje ogólne
Republika Ayodelle znajduje się między Republiką Messiru a Cesarstwem Raan Annon i jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem handlowo-gospodarczym w tej części świata. Prowadzi do niej wiele szlaków handlowych - zarówno tych lądowych, jak i wodnych. W stolicy kraju znajduje się jeden z największych targów, na którym można kupić niemal wszystko, jeśli tylko posiada się odpowiednio dużo pieniędzy. Z tych powodów państwo zamiennie nazywa się też Republiką Kupiecką.
Nazwa republiki pochodzi od nazwiska jednego z założycieli obecnej stolicy, który także w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju i obecnego ukształtowania kraju. Została ona wybrana niedługo przed podpisaniem paktu w Yaucie w drodze głosowania pierwotnego składu Rady. Wtedy też wybrano młodego Ayodelle`a do reprezentowania interesów nowego państwa. Uzyskane wtedy ziemie Republiki nie były zbyt rozległe, jednak umiejętne zarządzanie nimi, ich zasobami oraz nawiązywanie korzystnych umów z sąsiadującymi państwami uczyniło kraj jednym z bogatszych.
Obywatelstwo Republiki uzyskuje każdy, kto urodził się na jej terenie lub też osiedlił zaraz po jej powstaniu. Można je też otrzymać poprzez małżeństwo z obywatelem Ayodelle lub gdy mieszka się w kraju dłużej niż siedem lat. Zdarza się, że Rada przyznaje komuś obywatelstwo honorowe za specjalne zasługi, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.
Ayodellczycy najczęściej zajmują się tym, z czego słynie ich kraj - handlem. Jeśli spotykasz gdzieś szanowanego i bogatego handlarza, to albo pochodzi z Ayodelle, albo kształcił się w jednej ze szkół handlowych, prowadzonych przez trzy największe Gildie Kupieckie. Wykształcenie ze szkół w Republice jest cenione przez wiele innych gildii, niektóre emblematy czy dyplomy wydane w Ayodelle dla uczniów tych szkół pozwala dotrzeć do przedmiotów, o których przeciętni mieszkańcy mogą nawet nie śnić.
Poza handlowaniem państwo zajmuje się też uprawą pól, połowem ryb oraz hodowlą zwierząt gospodarskich. W górach leżących obok Sihill mieszczą się też niewielkie kopalnie miedzi, w których można też znaleźć malachity, azuryty i kupryty. Znajdują się tam też złoża antracytu i żelaza. Czasem udaje się wydobyć hematyt lub piryt.
Republika Kupiecka ma dobrze rozwinięte sieci bankowe, najpopularniejszym środkiem płatniczym są więc weksle. Z monet korzysta się głównie przy drobnych zakupach, jednak coraz częściej uważa się je za mało praktyczne z racji ich wagi i objętości. Uważa się też, że dużo trudniej ukraść na zatłoczonym targu papier, na którym musi widnieć podpis właściciela, niż mieszek ze złotem. Zdarzają się jeszcze wymiany barterowe, z czego najczęściej korzystają podróżni kupcy, przewożący towary z jednego miasta do drugiego. Sposób ten praktykują młodzi handlarze, których nie stać na założenie własnego kramu.
Ayodellczycy są przeważnie ludźmi spokojnymi, cierpliwymi i uprzejmymi. Nie szukają niepotrzebnych zwad i choć w swoich poczynaniach są ostrożni, potrafią zaryzykować i skorzystać z okazji. Wysoki standard życia pozwala im cieszyć się kulturą i sztuką, jakiej w dużych miastach jest pełno. Mówi się też, że "prawdziwy Ayodellczyk to wykształcony Ayodellczyk" - innymi słowy nauka jest cenionym doświadczeniem życiowym, a w całym kraju można znaleźć szkoły, które kształcą dzieci w nauce czytania i pisania oraz w podstawach takich nauk jak geografia, historia i matematyka.


Język
Urzędowy język Republiki Ayodelle spotykany jest także w miastach usytuowanych na przecięciu się głównych traktów handlowych, do których licznie docierają ayodellscy kupcy. Zapożyczenia z tego języka występują w przygranicznych rejonach dawnego Arcyksięstwa Vinardarów oraz w Księstwie Arandil. Ayodellski nieoficjalnie uznawany jest za drugi język międzynarodowej dyplomacji, gdyż neutralni mediatorzy w dużej mierze pochodzą właśnie z tego państwa. Ponieważ Republika jest państwem nastawionym głównie na handel, do ayodellskiego na stałe przeniknęło wiele zwrotów pochodzących z innych języków, co ułatwia wzajemne zrozumienie podczas transakcji. Język ten ma trzydzieści sześć głosek, a alfabet składa się z dwudziestu sześciu liter, z których niektóre mogą być opatrzone znakami diakrytycznymi. Cechą odróżniającą ayodellski od reszty języków kontynentu jest różnorodność czasów i trybów, których występuje znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym. Akcent zawsze pada na ostatnia sylabę, a litery bardzo często są wydłużane. Przy wymowie łatwo jest zaobserwować wyraźny podział na poszczególne sylaby w danym wyrazie oraz charakterystycznie brzmiące ch, ż, ę czy ą. Pisownia ayodellsiego jest wzbogacona o akcenty, apostrofy i myślniki, a skomplikowana budowa zdań wymusza odpowiednią interpunkcję, by nadać tekstowi rytm i ułatwić zrozumienie.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ayodelle.forumpl.net
Adonel
Admin
avatar

Liczba postów : 38
Join date : 19/07/2014

PisanieTemat: Re: Podstawowe informacje   Pią Lip 25, 2014 3:51 pm


Opis stworzony specjalnie dla Messir.pl.
Zakaz kopiowania bez zgody Administratorów.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ayodelle.forumpl.net
 
Podstawowe informacje
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Ród Ayodelle :: Informacje-
Skocz do: